انواع ویتامین (ادامه فصل دوم)

 

 

ویتامینC

 

ویتامین C یا اسید اسکوربیک به صورت متبلورهای سفید رنگ می باشد در برابر نور و اکسیدانها و قلیاها ناپایدار و محلول آن در برابر اکسیژن  وحرارت زیاد مقاومت نکرده و خراب  می شود. 

 

 

 

 

 

فیزیولوژی و عمل ویتامین C

 

برای  متابولیسم  درونی  یاخته ها لازم می باشد و همچنین در سوخت و ساز بدن رل موثری را بازی می کند به تشکیل استخوان ها و دندان ها کمک می کند .

 

 

 

ویتامین Cدر کدام قسمت بدن ذخیره می شود؟

 

 در درجه اول  ترشح  داخلی  و بعد  کبد ، طحال و مغز سر و کلیه ها و قلب دارای  مقدارزیادی ویتامین Cمی باشند، در عضلات نیز مقدار قابل ملاحظه ویتامینC وجود دارد همچنین  در تمام  مایعات  بدن  یافت می شود. اگر ویتامین C به مقدار زیاد مثلا یک گرم  به یک  نفر تزریق کنند مقدار آن در خون به 25میلی در هر صد سانتی متر مکعب می رسد  ولی بعدا مقدار آن به تدریج  پایین آمده و پس  از پانزده ساعت به 20 میلی  وپس از  دو  روز  به مقدار عادی  می رسد. این ویتامین به  وسیله  پیشاب  وعرق بدن  دفع می گردد. وقتی مقدار آن  در صد سانتی متر مکعب خون  به 1/1و3/1 میلی گرم می رسد دفعش به وسیله  کلیه ها سریع تر می شود مصرف بعضی اغذیه مانند کلم چاودار، وبرخی داروها از قبیل روغن ماهی ، سالیسیلات  دوسود ، آتروپین، آسپرین، باربی توریک ها ، آنتی پرین، آدرنالین کلروفرم، سولفامید ها و غیره موجی افزایش دفع ویتامین Cبه وسیله ی پیشاب می گردد.

 

برعکس بی کربنات دو سود و انسولین دفع آن را تقلیل می دهند  دفع ویتامین به وسیله بر از تقریبا ثابت و روزانه در حدود  پنج میلی گرم می باشد. به استثناء انسان و میمون و خوکچه هندی  تمام حیوانات پستاندار و گیاهان ویتامین C  می سازند. مقدار لازم در حال عادی روزانه تقریبا به75تا 125 میلی گرم می باشد، این مقدار بدن را در برابر بیماری ها عفونی تقویت می کند،  مصرف ویتامین B اثر ویتامین C  را زیاد می کند.

 

 هنگام حاملگی و شیر دادن و بیماری های عفونی و تب دار باید ویتامین Cبیشتر مصرف نمود  چه در درمان بیماری و مقاومت بدن در مقابل میکروب و عفونت زیاد می گردد.

 

 

 

آثار فقدان ویتامین C

 

فقدان ویتامین c باعث  خونریزی به خصوص در لثه ها می شود شیر خوارانی  که فقط با شیر زیاد  حرارت دیده  تغذیه می شوند در شش  ماه دوم عمرشان ممکن است دچار کمبود ویتامین C گردند وآثار فقدان ویتامین C به تدریج ظاهر شوند. پیش از بیرون آمدن دندان ها لثه  اطراف آنها  جدا شده و یک بر آمدگی  تشکیل می دهد این آثار به خصوص در دندان های ثنایای میانی فک بالا  واضحتر  هستند و مختصر فشار به آنها  باعث خونریزی می شود . خونریزی در روده  ها هم دیده می شود . علایم فوق  در اطفال بزرگتر نیز مشاهده  می گردد. چنان که گفته شد تمام گیاهان و اغلب حیوانات  پستاندار ویتامین Cمی سازند و در تمام نسوخ  یافت می گردد. در اغذیه  نامبرده در زیر  مقدار  ویتامین Cنسبتا زیاد  یافت می شود در اغذیه حیوانی بیشتر در جگر سیاه و  دل و قلوه و ودر اغذیه گیاهی توت فرنگی ، پرتقال ، لیمو ترش ، ودر سبزیجات  برگ کلم  وترتیزک، جفعری و گل کلم ، تربچه ، گوجه فرنگی ، کاهو بیشتر یافت می شود.

 

این ویتامین جهت استحکام و پایداری  نسوخ  نگاهدارنده بدن نظیر  بافت های  اطراف دندان (لثه ها ) ضروریست . در غده فوق کلیوی ، غده هیپوفیز بالنسبه خیلی زیاد ، در مغز و لوزالمعده زیاد و در سایر اعضاء کمتر است . شاید این تجمع در بعضی از اعضاء نشان دهنده لزوم  این ویتامین برای کار آن اعضاء باشد. ویتامینCاضافی ازراه ادراردفع می شود . مهم ترین منابع  ویتامین C   عبارتند از :مرکبات(پرتقال ،لیمو،لیمو ترش.....) گوجه فرنگی ، فلفل سبز، سبزی های سبز تازه ، میوه های مختلف، میوه گل نسترن، برگ و سر شاخه های  کاج . در میان سبزی ها  یونجه، برگ شلغم ، جعفری وتره وتیزک مقدار نسبتا  زیادی از این  ویتامین دارد . ولی سایر منابع حیوانی  از این حیث فقیرند.

 

نور خیلی زود  آن را خراب می کند .بدین جهت نگهداری شیشه های آبلیمو در جلو نور و هوا یا خالی گذاشتن سر شیشه به طوری  که هوای  زیادی  بالای  شیشه ها باشد به فساد این ویتامین کمک می کند . مس به سرعت  این ویتامین را نابود می کند . به این جهت استفاده از ظروف و قاشق و ملاقه  مسی  صرفنطر از زیان های دیگری که حل شدن مس در  اسید آبلیمو دارد، از جهت این که ویتامین C را خراب می کند صلاح  نیست، مدت طبخ سبزیها و منابع ویتامین Cباید کوتاه باشد  تا  این  ویتامین  حفظ شود.

 

کمبود این ویتامین در بدن موجب  بروز بیماری  اسکوربوت می شود. در اثر کمبود  این ویتامین دیواره رگ ها مقاومت خود را از دست داده و خونریزی های  ریز  ونقطه ای  شکل  در زیر پوست ظاهر می شود. لثه ها صدمه دیده  و خونریزی می کنند و دندان ها  به تدریج می افتند. کودکان شیر خوار که  با شیر مادر تغذیه نمی شوند و در رژیم  غذایی  آنها  میوه ها و سبزیهای تازه وجود ندارد در معرض خطر ابتلاء به این بیماری قرار دارند. کودکی که مبتلا به این بیماری است به  علت صدماتی  که به استخوان  وارد  می شود دچار دردهای استخوانی  شدید به خصوص  در ناحیه پا  می شود  که در اثر تکان دادن ، یا حرکت درد بیشتری  احساس کرده و گریه  می کند . این بیماری با مصرف  قرص و یتامین C درمان می شود  ولی پیشگیری از بروز  بیماری  استفاده  از قرص ایده آل  نیست ، بلکه باید  امکانات  استفاده از  میوه ها  سبزی ها ی  تازه برای خانواده  ها  وجود داشته باشد . از آنجا که  کمبود  این ویتامین معمولا  با کمبود  سایر مواد مغذی همراه است، داشتن رژیم  غذایی کامل  متعادل  جهت  جبران  کمبود های  غذایی ضروری است.

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

biuquote
  • نظر
  • پیش نمایش زنده
Loading