(ویتامین F، E و نیاسین)

در ادامه مطالب  مهم و مختصر ویتامین و حیات  به ویتامینهای E , F و نیاسین می پردازیم.

مطمئنا نظرات شما دوستان عزیز در ارتقاء مطالب وب سایت طب مپ کمک خواهد کرد.

  ویتامین F

عده ای از اسید های چرب سنگین و اشباع نشده را از قبل  اسید  لینولینینک و اسیدلینولیک و اسید آراشیدونیک را ویتامین F می نا مند . این  نوع  اسیدها در تمام  چربی ها  به خصوص در چربی  گیاهان موجودند، مقدار آن در چربیهای زیر نسبتا زیاد می باشد. مقدار قابل توجه آن  بیشتر در چربی  گندم،  پنبه دانه، بادام زمینی، ( آراشید ) روغن  زیتون و کره می باشد .

فیزیولوژی  و عمل ویتامین F

ویتامین F احتیاج بدن را  به ویتامین E کم می کند .

آثار فقدان ویتامین F

اگر موش و سگ را مدتی از این  ویتامین  محروم نمایند آثار زیر در آنها  ظاهر می شود: رشد  و نمو اول کم و بالاخره متوقف  می گردد، متابولیسم بازال  بالا  می رود و موها  می ریزد کلیه  فاسد  می شود وعمل تناسلی از میان  می رود و نیز موجب خشکی پوست گردیده و زخمهای جلدی به وجود می آید .

منابع  ویتامین F

این ویتامین  به طوری  که  می دانیم  عبارت  است  از  اسید چرب  سنگین  اشباع نشده  می باشد  این  اسید های  چرب  به طور فروان در مواد غذایی زیر یافت می شود.

پنبه دانه ، بادام زمینی آراشید، روغن زیتون ، کره، روغن کنجد، چربی گندم .

ویتامین E

فعالیت  این ویتامین در بدن انسان  به  وضوح  روشن نشده  است  ولی  به نظر می رسد  که نقش موثری  در  نگهداری غشاء سلولی  در بدن  به عهده  داشته باشد. این ویتامین  مانع از بین  رفتن  بی مورد  ویتامین A می شود. این  ویتامین  به اندازه  کافی  در مواد غذایی مختلف به  خصوص  شیر و جوانه گندم وروغن های گیاهی وجود دارد.

 ویتامین PP یا نیاسین

 ویتامین PP در سوخت  وساز بدن  دخالت  داشته  و توسط میکروب های  موجود  در روده ساخته  می شود. در مخمر آبجو، غلات با پوست، حبوبات، سبزی ها، میوه ها، گوشت، شیر و تخم مرغ  وجود دارد.  این ویتامین  در حرارت  پخت از بین نمی رود. کمبود  نیاسین منجر  به  بروز  بیماری  پلاگر می شود .  این بیماری  ممکن  است  بیشتر در مناطقی  که  ذرت  قسمت  اعظم   غذای مردم  را  تشکیل می دهد  شایع  باشد.

به طور  خلاصه  در این بیماری  سه دسته  علایم  به خوبی  قابل تشخیص  است:

1_علایم  پوستی: این علایم  در قسمت  های  باز  و بدون  پوششی  بدن  که  در معرض  تابش  اشعه آفتاب  قرار می گیرند ظاهر  می شود. تغییرات  پوششی ابتدا به صورت  آفتاب  زدگی وقرمز رنگ است  ودر مراحل  پیش  رفته  پوست پوست  شدن ، تغییر رنگ ، خشن شدن پوست  دیده  می شود.

2_ علایم گوارشی :این علایم  شامل  قرمزی  والتهاب زبان ، یا احساس سوزش و همراه  با اسهال  است .

3_ علایم  عصبی: تغییرات  روانی  که  به  صورت  افسردگی  ظاهر و سپس  منجر  به اختلال  حواس  می گردد.

 این  ویتامین  برای  استحکام   جدار  موئین  رگ ها  موثر  بوده و به نظر  می رسد  که وجود  این  ویتامین  موجب  قدرت  استحکام  جدار  موئین  رگها  می باشد  مقدار  آن  در لیمو  ترش  زیاد  می باشد  و بدین  لحاظ  نام  سیترین هم به آن داده اند .

فیزیولوژی و عمل  ویتامین PP

در تمام  نسوج  بدن  یافت  می شود  ودر کبد  ذخیره   می گردد.

 به  وسیله  پیشاب  به شکل  مشتقات  آسید  نیکوتی  نیک  دفع  می گردد  ودر  پنج ماه آخر  حاملگی  مقدار دفع آن بیشتر  است.

منابع طبیعی ویتامین PP

گذشته از لیمو  ترش  که  به مقدار  زیاد  دارا می باشد . در تمشک و  گلابی و نیز  در مرکبات  مانند  پرتقال ، نارنج و  نارنگی  به  مقدار  قابل   ملاحظه ای یافت می شود. در آب  و الکل  محلول  می باشد . در برابر  حرارت و اکسید اسیون  پایدار است . در تمام  نسوج  چه گیاهی و چه حیوانی  به خصوص  در کبد در قلب وقلوه وعضلات یافت می شود .

 

ارسال نظر

biuquote
  • نظر
  • پیش نمایش زنده
Loading