ویتامین K

ویتامین K برای جلو گیری  از خونریزیها  مفید است ، به  همین جهت  به زائویی  که دچار  خونریزی شده  و همچنین  به بیمارانی که  مبتلا به  هیموفیلی  و خونریزی های  مربوط به عمل  جراحی  هستند داده می شود . این ویتامین در چربی  قابل  حل  و در برابر  حرارت  مقاوم  و در برابر  نور  کاهش  پذیر  است . 

منابع ویتامینK

همیشه  مقدار  ویتامین K  به طور طبیعی  در اسفناج ، جعفری ، کلم  و  تا حدودی  در  شیر و گوجه  فرهنگی  و جگر سیاه  وجود داد. 

این ویتامین  برای  انعقاد  خون  ضروری  است و  معمولا  در اغلب  مواد غذایی  پیدا  می شود ، ضمن  اینکه  میکروب  های  روده  هم  قادرند آن را بسازند.

یونجه غنی ترین منبع ویتامین K میباشد. کلم، کاهو و اسفناج نیز حاوی ویتامینk  هستند. هویج، سیب زمینی و چغندر از این ویتامین فقیرند، در بین منابع حیوانی جگر از همه با ارزشتر است.

مقدار کمی ویتامین k در کبد ذخیره میشود، و این مقدار فقط به مدت یک هفته احتیاج بدن را تامین میکند و هر چه هوا گرمتر باشد نیاز بدن به این ویتامین بیشتر است.

اگر توجه داشته باشیم بیشتر در هوای گرم تابستان اشخاص دچار خونریزی به خصوص از بینی میشوند. این نشانه خوبی برای کمبود ویتامین k است.

باید  دانست  که میکروب  های  روده  نیز  مقداری  ویتامین K  می سازند.

آثار فقدان  ویتامین K

اشخاص  سالم  که به طور  صحیح  تغذیه  می کنند  احتیاجی  به ویتامین  مزبور  علاوه  بر آنچه  در مواد غذایی  مصرف  می نمایند  ندارند  ولی  در بیماری های  روده  که ممکن است  میکروب  های  روده  ویتامین k نسازند ، یا این  که  ویتامین  نامبرده  به اندازه  کافی  جذب  نشود  در بروز  عوارض  خونریزی  موثر  است ، یا  برای پیش گیری  عوارض  مذکور ، ویتامینK

 مصنوعی  تجویز  نموده  می شود و  نیز  به زنان  حامله  چند  ساعت  پیش  از وضع  حمل  برای  پیش  گیری  از خونریزی  دو میلی  ویتامین  می توان داد . مقدار ذخیره  این  ویتامین  در بدن نوزاد  تابع مقداری  است  که زنان  حامله  یا شیرده  مصرف  می کنند  واز طرفی  یک هفته  لازم  است تا  میکروب های روده در نوزاد این ویتامین را تولید کنند. و این دو علت ایجاب میکند که  برای  پیش گیری  از خونریزی نوزاد مقداری ( تقریبا دو میلی ) ار راه تزریق ( عضله ) یا خوراکی  پس از تولد  تجویز  نمود . همچنین در مبتلایان  به زردی  (یر قان) و در اشخاصی  که به علت  مصرف زیاد آنتی بیوتیک ها  به خصوص  آنتی بیوتیک های  خوراکی  تغییراتی  در میکروب  های  روده شان پیدا  شده و در اشخاصی که  سالیسیلات  داده  می شود برای  پیش گیری  از خونریزی  می توان  مقداری  ویتامین K داد.

ارسال نظر

biuquote
  • نظر
  • پیش نمایش زنده
Loading